Системи оподаткування ТОВ та ФОП у 2021 році
Визначилися з формою ведення бізнесу? Наступний крок - обрання системи оподаткування.

Перш за все, варто нагадати, що в Україні є дві системи оподаткування суб'єктів господарювання: загальна та спрощена. При цьому, спрощена система оподаткування поділяється на чотири групи єдиного податку, для кожної з яких встановлені свої вимоги та обмеження. Обидві системи оподаткування застосовуються як для фізичних осіб-підприємців, так і для юридичних осіб, однак з деякими особливостями, про які розповідаємо нижче.

Яку ж систему обрати - залежить від видів діяльності, очікуваних оборотів бізнесу, необхідності найму працівників.
Загальна система

Загальна система оподаткування зі сплатою податку на прибуток (для юридичних осіб) або податку на доходи фізичних осіб (для ФОПів) на відміну від спрощеної системи не передбачає жодних обмежень ні щодо видів діяльності, ні щодо річного обсягу доходів, ні щодо кількості найманих працівників. Однак, така "свобода" має свої недоліки. Ставка податку на загальній системі становить 18% від прибутку/доходу.

При цьому, варто звернути увагу, що юридичні особи сплачують податок саме з прибутку, який обчислюється як різниця між доходом і витратами. Тому ТОВ, яка має значний обсяг витрат (для прикладу, на оренду офісних чи виробничих приміщень, закупівлю матеріалів, обладнання, продукції, необхідних для господарської діяльності, тощо) іноді значно вигідніше перебувати на загальній системі оподаткування, оскільки в такому випадку сума прибутку може бути або дуже малою, або ж навіть від'ємною.

Спрощена система

Вище ми згадували про те, що на спрощеній системі оподаткування є чотири групи єдиного податку. Важливо, що платниками першої та другої групи єдиного податку можуть бути лише ФОПи, тоді як третьої та четвертої - і ФОПи, і юридичні особи. Спрощена система оподаткування передбачає значно менші ставки податку, однак в той же час встановлює для кожної з групі певні обмеження щодо видів діяльності, кількості найманих працівників та річного обсягу доходу.

Якщо на загальній системі оподаткування можна займатись будь-яким видом діяльності без жодних обмежень, то на спрощеній системі існують обмеження щодо видів діяльності, тобто ті, якими не можна займатись впринципі (наприклад, виробництво, торгівля алкоголем та іншими підакцизними товарами), а також обмеження щодо видів діяльності на конкретних групах.

Так, платники першої групи єдиного податку можуть займатися виключно роздрібною торгівлею та/або здійснювати господарську діяльність з надання побутових послуг населенню. Найм працівників заборонений. Ліміт доходу на рік у 2021 році - 1 002 000 грн.

Друга група єдиного податку дозволяє провадити господарську діяльність з надання послуг лише платникам єдиного податку та населенню, виробництво, продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства. Відтак, надавати послуги юридичним особам чи ФОПам, що перебувають на загальній системі оподаткування, ФОП на 2 групі не зможе.

Кількість найманих працівників на другій групі не може перевищувати 10.
Ліміт доходу на рік у 2021 році - 5 004 000 грн.

ФОП/ТОВ на третій групі можуть надавати свої послуги кому завгодно, як населенню так і іншим юридичним особам, фізичним особам-підприємцям на будь-якій системі оподаткування. Немає обмежень щодо найму працівників. Ліміт доходу на рік - 7 002 000 грн

ФОП/ТОВ на четвертій групі – це сільськогосподарські товаровиробники. Заборонений найм працівників для ФОП, для ТОВ – не обмежений.
Обсяг доходу - для ФОП не обмежений, для ТОВ - частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік повинна дорівнювати або перевищувати 75%.

Податки. Коли та скільки платити?

Загальна система

ФОПи сплачують податок на доходи за ставкою 18% від чистого доходу (дохід мінус витрати на ведення діяльності), військовий збір за ставкою 1,5% та ЄСВ за ставкою 22% від чистого доходу. ТОВ сплачує податок на прибуток за ставкою 18% від прибутку.

Якщо ФОП/ТОВ протягом року дотримує дохід більше 1 000 000,00 грн, законом встановлений обов'зок зареєструватись як платник податку на додану вартість.

Спрощена система

ФОП платить єдиний податок та ЄСВ «за себе» - 22% від поточної мінімальної зарплати. У 2021 році це 1320 грн.

ТОВ платить лише єдиний податок.

Перша група (ФОП) – фіксована ставка - не більше 10% розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. У 2021 році це 227 грн на місяць.

Друга група (ФОП) – фіксована ставка - не більше 20% розміру мінімальної заробітної плати. У 2021 році це 1200 грн на місяць.

Фіксовані ставки для першої та другої груп встановлюються органами місцевого самоврядування залежно від виду здійснюваної діяльності. Податок сплачується кожного місяця.

Третя група (ФОП/ТОВ) – 5% від доходу для не платників ПДВ, 3% від доходу для платників ПДВ. Податок сплачується один раз на квартал.

Четверта група (ФОП/ТОВ) – ставка податку визначається від одного гектара сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду та залежить від категорії (типу) земель, їх розташування. Сплачують податок щоквартально.

Звітність

Загальна система

ФОП подає податкову декларацію про майновий стан та доходи один раз на рік протягом 40 календарних днів, наступних за звітним роком.

ТОВ подає декларацію з податку на прибуток. За загальним правилом подається один раз на квартал та розраховується наростаючим підсумком.

Спрощена система

ФОПи на першій та другій групі подають податкову декларацію один раз на рік, не пізніше 60 календарних днів, які слідують за останнім календарним днем звітного року.

ФОП/ТОВ на третій групі подають податкову декларацію один раз на квартал, не пізніше 40 календарних днів, які слідують за останнім календарним днем звітного кварталу.

ФОП/ТОВ на четвертій групі подають податкову декларацію один раз на рік, не пізніше 20 лютого поточного року.

Звітність з ЄСВ

ФОПи, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, подають звітність з ЄСВ один раз на рік разом з податковою декларацією (за рік або за 4-й квартал).

Звітність з ПДВ

У разі реєстрації платником ПДВ, ФОП/ТОВ подає податкову декларацію з податку на додану вартість щомісяця, протягом 20 календарних днів, наступних за звітним місяцем.

Облік

ФОПи на загальній системі та на третій групі єдиного податку (платники ПДВ) ведуть облік доходів та витрат.

ФОПи на першій, другій та третій групі єдиного податку (не платники ПДВ) ведуть облік лише доходів.

У разі виникнення додаткових питань – радимо Вам звернутись до фахівців, які допоможуть Вам обрати систему оподаткування з мінімальними втратами для бізнесу.

05 БЕРЕЗНЯ / 2021

Автор: Анастасія Попілевич

КОНТАКТИ
+38 (097) 6727 032
office@akpartners.com.ua
місто Львів, вул. Шота Руставелі, 1
Close
Замовити дзвінок
Конфіденційність гарантовано!