Реєстраційні дії в період воєнного стану
З початку повномасштабної війни в Україні було обмежено доступ до публічних реєстрів, серед яких реєстр юридичних осіб та речових прав на нерухоме майно, та заборонено вчинення більшості реєстраційних дій.

Поступово обмеження послаблювались, державним реєстраторам та нотаріусам надали доступ, а перелік дозволених дій розширювався.


Основними нормативними актами, що регулюють обмеження, стали:

- постанова Кабміну від 06.03.2022 № 209 «Деякі питання державної реєстрації та функціонування єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану»;

- постанова Кабміну від 28.02.2022 № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану».

Останні зміни до вказаних нормативних актів набрали чинності 29 червня (постанова № 719 від 24.06.2022) та скасували ряд заборон, серед яких:

- скасовано заборону на внесення майна до статутного капіталу;

- скасовано заборону на передачу майна учаснику, що вийшов зі складу юридичної особи;

- скасовано заборону та державну реєстрацію відчуження майна та корпоративних прав на підставі договорів, укладених за довіреністю від відчужувача (з деякими особливостями).

Щодо внесення нерухомого майна в статутний капітал / передачі майна учаснику, що вийшов

Постановою Кабміну від 06.03.2022 № 209 в пп. 9 п. 1 було передбачено заборону на проведення державної реєстрації права власності на нерухомість:

- у зв'язку з передачею у власність юридичної особи як внесок до статутного капіталу;

- у зв'язку з передачею у власність фізичній або юридичній особі, що вийшли зі складу учасників.

З 29.06.2022 пп. 9 п. 1 постанови № 209 не містить таких заборон.

Таким чином, учасники, що мали намір вийти з юридичної особи та отримання нерухоме майно в рахунок оплати вартості свого вкладу, мають таку можливість.

Аналогічно, з'явилась можливість внести нерухоме майно як вклад або ж здійснити процедуру продажу нерухомості через продаж корпоративних прав.

Довіреності

Пп. 9 п. 1 постанови № 209 також було передбачено:

- заборону державної реєстрації права власності на підставі договору, що укладений від імені відчужувача на підставі довіреності;

- заборону реєстрації змін про юридичну особу на підставі договору про відчуження частки або акту приймання-передачі частки, що підписані від імені відчужувача на підставі довіреності.

З 29.06.2022 така заборона відсутня.

Водночас, довіреність на відчуження нерухомості або корпоративних прав (частки) має відповідати певним вимогам, які встановлені пп. 18 п. 1 постанови від 28.02.2022 № 164:

- з моменту видачі довіреності, посвідченої нотаріусом в Україні, має минути не більше 1 місяця;

- з моменту видачі довіреності, посвідченої консульською установою України за кордоном, має минути не більше 2 місяців.

У разі недотримання зазначених вище вимог – нотаріус може посвідчити договір, засвідчити підпис на акті приймання-передачі лише у випадку надання заяви від довірителя про підтвердження дії довіреності.

Справжність підпису на такій заяві має бути засвідчена нотаріусом не раніше, ніж за сім днів, а консульською установою – не раніше, ніж за місяць до дати укладення договору/акту.

Зважаючи на вимогу нотаріального засвідчення підписів на заяві та досить короткі строки дії такої заяви, ймовірно простіше буде зробити нову довіреність.

Щодо обмежень, що діють на даний момент

На сьогодні пп. 9 п. 1 постанови № 209 передбачає такі заборони:

► у сфері реєстрації речових прав на нерухомість:

- реєстрації прав на підставі договорів, посвідчених з 25.02.2022 до дня включення відповідного нотаріуса до переліку;

- реєстрація права власності до закінчення 1 місяця з дня попереднього набуття права власності на це майно, якщо кожне таке набуття здійснено на підставі договору або через передачу у власність юридичної особи як внесок чи у зв'язку з виходом учасника;

- реєстрація права власності на підставі договору іпотеки за споживчим кредитом (крім майна, оформленого в іпотеку або якщо договір продовжено після 17.03.2022);

► у сфері реєстрації юросіб, ФОП та громадських формувань:

- реєстрація змін про юрособу на підставі договору (акту) про відчуження частки, посвідченого з 28.04.2022 нотаріусом, що не включений до переліку;

- реєстрація на підставі документів, що подані/підписані за довіреністю, яка посвідчення без використання бланку та за відсутності відомостей про неї в реєстрі довіреностей;

- реєстрація зміни місцезнаходження, внаслідок чого останнє належатиме до адміністративно-територіальної одиниці з обмеженим доступом до реєстрів (відповідно до переліку).

Висновки

Внесені зміни мають позитивно вплинути на бізнес та активізують процеси внесення майна в статутний капітал, а також його передачу учаснику, що виходить з юридичної особи.

Адже значна частина операцій була заморожена через передбачені обмеження, а потенційні засновники компанії відклали свої плани до «кращих часів».

Те ж саме стосується продавців та покупців, що прагнули продати/придбати нерухомість через продаж корпоративних прав.

Аналогічно – дозвіл продажу майна та корпоративних прав на підставі довіреності дозволить власникам, що перебувають за кордоном, реалізувати своє право на розпорядження нерухомим майном чи часткою в статутному капіталі. Хоч такі довіреності і мають бути «свіжими» або їх чинність має бути додатково підтверджена.

Як бачимо, незважаючи на скасування значної кількості обмежень, урядом все ж залишено певні запобіжники з метою захисту інтересів власників нерухомого майна та бізнесу.


07 ЛИПНЯ / 2022

Автор: Олеся Тодорюк


КОНТАКТИ
+38 (097) 6727 032
office@akpartners.com.ua
місто Львів, вул. Шота Руставелі, 1
Close
Замовити дзвінок
Конфіденційність гарантовано!