Податки для власників нерухомості у 2022 році
Попередній (2021-й) рік приніс нам чимало нормативних змін, серед яких Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» від 30.11.2021 №1914-ІХ.

Цей закон вніс деякі зміни в порядок оподаткування власників нерухомості.

Отож, чого чекати власникам об'єктів нерухомості у 2022 році, які податки та збори їм необхідно сплатити?


Операції з продажу нерухомого майна

Якщо плануєте продавати нерухомість цього року, то розрахуйте свої дії так, щоб впродовж року продавати не більше 2-х об'єктів. Адже дохід, отриманий внаслідок продажу третього і наступного об'єктів нерухомості протягом податкового року, відтепер оподатковується за ставкою 18%. Виняток, законодавець передбачив лише для успадкованого майна, дохід від реалізації такого і надалі оподатковується за ставкою 5%.

Ставки оподатковування податком на доходи фізичних осіб відрізняються в залежності від кількості проданих об'єктів нерухомості платником податків впродовж року:

1-й продаж – звільняється від оподаткування (за умови перебування об'єкта нерухомості у власності більше 3-х років);

2-й продаж – оподатковується ПДФО за ставкою 5% від отриманого доходу;

3-й і наступні продажі - оподатковується ПДФО за ставкою 18% від отриманого доходу (за винятком майна, отриманого у спадщину).

Податок для власників нерухомого майна

Позитивні зміни очікують власників нерухомості. Відтепер вони більше не будуть здогадуватися, чим керувався та як податковий орган нараховував їм податкове зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Адже, до податкового повідомлення-рішення тепер додається детальний розрахунок суми податку із зазначенням кожного з об'єктів нерухомості (адреса, площа, ставка податку, пільги), за який сплачується податок. Відтак, кожен платник податку зможе самостійно перевірити правильність обчислення податкового зобов'язання, з урахуванням належного йому майна.

Коротко нагадаємо основні тези щодо сплати податку на нерухомість:

Платники податку: фізичні та юридичні особи.

Об'єкт оподаткування: житлова та комерційна нерухомість.

Звільняються від обов'язку сплати податку на нерухомість власники:

• квартир площею до 60 м2;

• житлових будинків площею до 120 м2;

• різних типів об'єктів житлової нерухомості площею до 180 м2.

Найбільше доведеться платити власникам квартир площею понад 300 м2 та будинків понад 500 м2, оскільки для них сума податку збільшується на 25 000 грн.

Ставка податку встановлюється за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаних територіальних громад та не може перевищувати 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.

Тобто у 2022 році максимальна ставка податку на майно становить 97,50 грн за 1 м2.

Строк обчислення і сплати:

Юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і не пізніше 20 лютого цього ж року подають контролюючому органу за місцезнаходженням об'єкта/об'єктів оподаткування декларацію, з розбивкою річної суми рівними частками поквартально. Сплачують податкове зобов'язання авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації.

Щодо фізичних осіб, то замість них розмір податку на нерухомість обчислює податковий орган та надсилає платнику податку до 01 липня податкове повідомлення-рішення з визначеною сумою зобов'язання за попередній рік. Строк сплати податкового зобов'язання настає протягом 60-ти днів з моменту отримання податкового рішення.

Відповідальність за несвоєчасну сплату податку:

• штраф (при затримці до 30 днів – 5% від суми боргу; при затримці понад 30 днів – 10 відсотків суми боргу);

• пеня за кожен день прострочення (120% річних облікової ставки Національного банку України).

У разі якщо контролюючий орган не надіслав (не вручив) фізичній особі податкове/податкові повідомлення-рішення з податку на майно у строки, встановлені відповідними нормами Податкового кодексу України, фізичні особи звільняються від відповідальності за несвоєчасну сплату податкового зобов'язання.

Тож, не варто поспішати за сплатою податкового зобов'язання, якщо податкове повідомлення-рішення з тих чи інших причин не найшло. Рекомендуємо перевірити, чи таке взагалі складалося контролюючим органом (зареєструвавшись на в сервісі «Електронний кабінет платника податків» (https://cabinet.tax.gov.ua/login), а опісля ретельно звірити характеристики належного Вам майна (адресу, площу тощо) з даними, зазначеними у детальному розрахунку, що додається до податкового повідомлення рішення. У разі виявлення розбіжностей, повідомте про це податковий орган та вимагайте перерахунку нарахованого податкового зобов'язання з податку на майно.

І не забуваймо, що «власність зобов'язує», в тому числі і до сплати податків. Водночас, ретельне планування своїх дій допоможе зменшити податкові зобов'язання і уникнути непорозумінь з контролюючими органами.


01 ЛЮТОГО / 2022

Автор: Андрій Кавчук

КОНТАКТИ
+38 (097) 6727 032
office@akpartners.com.ua
місто Львів, вул. Шота Руставелі, 1
Close
Замовити дзвінок
Конфіденційність гарантовано!