Суб'єктами видавничої справи можуть бути фізичні особи - підприємці, а також юридичні особи України та іноземних держав. В Україні існує спеціальний реєстр видавців, виготовлювачів та розповсюджувачів видавничої продукції.
Суб'єкти господарювання провадять діяльність у видавничій справі лише після внесення їх до Державного реєстру на підставі свідоцтва про внесення до Державного реєстру. Обійтися без цієї процедури можуть лише:
- органи державної влади – щодо офіційних видань з нормативно-правовими актами та бюлетенів судової практики;
- юридичні особи – щодо випуску та безоплатного поширення рекламних видань про свою діяльність, нормативних актів з виробничо-практичних питань таких, службових та методичних матеріалів, документів для потреб статутної діяльності, а також матеріалів на правах рукопису, розмножених за допомогою технічних засобів.
Порядок реєстрації суб'єкта видавничої справи
Для реєстрації суб'єкта видавничої діяльності необхідно подати відповідну заяву до уповноваженого органу. Таким органом є Держкомтелерадіо.
Заява повинна містити такі відомості:
для фізичної особи - підприємця:
- прізвище, ім'я, по батькові;
- вид (види) діяльності у видавничій справі;
- паспортні дані;
- місце проживання;
- номери засобів зв'язку;
для юридичної особи:
- повне та скорочене найменування;
- відомості про засновника (співзасновників) суб'єкта господарювання (прізвище, ім'я, по батькові, паспортні дані (для фізичної особи), повне найменування (для юридичної особи), місцезнаходження (місце проживання), номери засобів зв'язку;
- вид (види) діяльності у видавничій справі;
- місцезнаходження;
- номери засобів зв'язку.
Юридична особа також додає нотаріально засвідчені копії установчих документів.
Заява складається державною мовою, підписується керівником суб'єкта господарювання (чи уповноваженою ним особою), що є юридичною особою, або суб'єктом господарювання, який є фізичною особою - підприємцем.
Під час заповнення заяви можна обрати як один з видів діяльності (видавнича діяльність, виготовлення та розповсюдження), так і декілька або ж усі.
Протягом 30 календарних днів з дати надходження заяви Держкомтелерадіо приймає рішення про видачу свідоцтва та внесення суб'єкта господарювання до Державного реєстру або про надання письмового повідомлення про відмову у видачі свідоцтва.
Свідоцтво видається на безоплатній основі та діє безстроково.
У випадку зміни найменування, місцезнаходження юридичної особи або прізвища, імені, по батькові чи адреси фізичної особи – підприємця, а також у випадку зміни видів діяльності у видавничій справі – свідоцтво підлягає переоформленню.
В такому разі попереднє свідоцтво анулюється.
Відомості реєстру оприлюднюються на сайті Держкомтелерадіо та оновлюються щомісячно.
У разі виникнення потреби в отриманні свідоцтва про внесення до Державного реєстру видавців, виготовлювачів і розповсюджувачів видавничої продукції, фахівці Адвокатського об'єднання «Кавчук і партнери» можуть забезпечити якісний супровід цієї процедури.