Ліцензія на працевлаштування за кордоном
Виїзд за кордон «на заробітки» досить поширене явище на сьогодні. В пошуках гідної оплати праці, громадяни забувають про власну безпеку та наражають себе на невиправдані ризики.

Досить популярним бізнесом стало посередництво у працевлаштуванні, однак здійснення такої діяльності потребує отримання ліцензії, а також дотримання низки організаційних умов.

Відповідно до п. 20 ст. 7 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» ліцензуванню підлягає посередництво у працевлаштуванні за кордоном.

Основним законодавчим актом, що регулює процедуру отримання ліцензії є Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з посередництва у працевлаштуванні за кордоном, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 року №1060 (далі – Умови).

Уповноваженим органом є Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України (далі - Мінекономіки).

Необхідні документи

  1. Заява встановленої форми.
  2. Додатки до заяви.
До заяви Ви зобов'язані додати відомості про місце, де буде здійснюватись Ваша діяльність з посередництва, інформація в довільній формі про відсутність контролю за Вашою діяльністю з боку держави-агресора, опис документів у двох примірниках.

До заяви також додаються документи від іноземного роботодавця:

− відомості про його реєстрацію;

− дозвіл на працевлаштування іноземців (якщо такий передбачений законодавством держави) або інформацію про види господарської діяльності;

− відомості про наявність колективної угоди між іноземною компанією та профспілкою або довідка про те, що така угода не укладалась.

У випадку, якщо іноземна компанія виступає посередником, до заяви також додається:

− копія дозволу на провадження посередницької діяльності з працевлаштування іноземців (якщо такий передбачений законодавством держави);

− документ, що підтверджує наявність правовідносин між іноземним роботодавцем та посередником.

Обов'язковою вимогою є наявність договору про співробітництво між Вами та іноземним партнером (зовнішньоекономічний договір), адже копія такого договору також додається до заяви про отримання ліцензії. Невід'ємним додатком є належно завірений іноземною компанією проект трудового договору в перекладі на українську мову чи іншу мову, що використовується у державі перебування.

Усі документи надані іноземною компанією потрібно буде легалізувати та перекласти, переклад має бути засвідчений нотаріально.

Порядок подання документів

Документи подаються до Мінекономіки особисто, поштовим відправленням з описом вкладення або ж у електронній формі. При електронній подачі документів потрібно мати ЕЦП.

Якщо ви подаєте документи нарочно, то повинні мати з собою документ, що посвідчує особу. Документи можна подати і через представника, однак йому потрібно буде пред'явити документ, що посвідчує його повноваження (довіреність).

Строк розгляду документів

Строк розгляду становить 10 робочих днів з моменту їх подання. Після розгляду, уповноваженим органом приймається рішення про видачу ліцензії або про відмову у її видачі. Підстави для відмови у видачу ліцензії є вичерпними та встановлюються Законом.

У рішенні про видачу зазначаються реквізити для сплати адміністративного збору у розмірі одного прожиткового мінімуму для працездатних осіб на день прийняття рішення. На сьогодні, це 2270,00 грн. Плата вноситься ліцензіатом у строк не пізніше десяти робочих днів з дня оприлюднення на порталі електронних сервісів рішення про видачу ліцензії (тобто у разі відмови у видачі ліцензії плата не стягується).

Ліцензія видається на необмежений строк.

Організаційні вимоги

Перед підготовкою документів слід переконатись, що Ви відповідаєте усім ліцензійним вимогам, передбачених Умовами.

Діяльність із посередництва здійснюється тільки у нежитловому приміщенні, тобто Ви повинні мати офіс у власності чи у користуванні.

Умовами передбачений перелік інформації, якою посередник зобов'язаний забезпечити відвідувачів за місцем здійснення діяльності. у приміщенні мають бути розміщені: інформація про видану ліцензію (наказ про видачу, копія ліцензії або ж витяг з ЄДР), відповідні законодавчі акти, перелік країн, з якими налагоджена співпраця, загальні умови про характер майбутньої роботи, умови праці тощо.

Ви повинні мати власний веб-сайт, вести книгу відгуків та пропозицій.

У штаті має бути хоча б один працівник з вищою юридичною освітою (або ж можна укласти договір про юридичне обслуговування).

Посередник повинен вести журнал обліку клієнтів. Надання послуг з посередництва здійснюється на підставі відповідного договору про надання послуг. Виконання зобов'язань за договором здійснюється шляхом оформлення акту приймання-передачі. До оформлення цього документу стягувати будь-яку плату за надані послуги забороняється.

У разі зміни будь-яких відомостей, зазначених у ліцензії, Ви зобов'язані повідомити Мінекономіки протягом одного місяця, інакше ризикуєте втратити ліцензію.

Відповідальність

Законодавством передбачена фінансова відповідальність у разі провадження суб'єктом господарювання діяльності з надання послуг з посередництва у працевлаштуванні за кордоном без отримання відповідної ліцензії - штраф у двадцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої на момент виявлення порушення. Станом на 2021 рік це 120 000,00 грн.

Кодексом України про адміністративні правопорушення передбачена адміністративна відповідальність шляхом накладення штрафу від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17 000,00 грн. до 34 000,00 грн.) з конфіскацією отриманих коштів чи без такої.

Варто пам'ятати, що ці види відповідальності можуть застосовуватись одночасно.

Висновки

Станом на 05.10.2020 ліцензію на посередництво у працевлаштуванні за кордоном мав 1941 суб'єкт господарювання.

Наведені дані свідчать про популярність такого виду діяльності.

Так, процедура отримання ліцензії є непростою, однак якісний юридичний супровід допоможе зекономити час та сміливо розпочати бізнес. Адже наявність відповідного дозволу викликатиме довіру до Вас як з боку майбутніх клієнтів, так і іноземних партнерів.

Якщо не знаєте з чого почати – радимо звернутись до фахівців, які зможуть зорієнтувати щодо усіх необхідних документів та допоможуть уникнути всіх підводних каменів, що можуть зашкодити Вашому бізнесу.

07 БЕРЕЗНЯ / 2021

Автор: Олеся Тодорюк

КОНТАКТИ
+38 (097) 6727 032
office@akpartners.com.ua
місто Львів, вул. Шота Руставелі, 1
Close
Замовити дзвінок
Конфіденційність гарантовано!