Планові та позапланові перевірки бізнесу під час воєнного стану
В Україні процедура проведення перевірок бізнесу (крім податкових) регулюється Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Проведення податкових перевірок регулюється Податковим кодексом, а щодо сплати єдиного внеску – профільним законом.

Для України внесення змін в законодавство, що стосується перевірок, а також запровадження мораторіїв на певні типи перевірок є звичною справою. Повномасштабна війна також спричинила певні зміни у цій сфері.

Мораторій на планові та позапланові перевірки

13 березня 2022 року Кабмін прийняв Постанову № 303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану».

Відповідно до пункту 1 даної Постанови, на період дії правового режиму воєнного стану проведення планових та позапланових перевірок – припиняється.

Протягом періоду воєнного стану можливе здійснення позапланових перевірок, однак лише в окремих сферах, зокрема щодо запобігання неконтрольованому зростанню цін на товари, що мають важливе соціальне значення, виключно на підставі рішення відповідного галузевого центрального органу за наявності загрози, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави.

Даним пунктом було реалізовано, зокрема, право Держпродспоживслужби здійснювати контроль за встановленням суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі цін на певний перелік товарів.

13 травня 2022 року Постанова була доповнена додатковим пунктом, яким передбачено проведення під час війни позапланових невиїзних перевірок за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов, за рішеннямНКРЕКП та за наявності загрози, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави.

17 червня 2022 року уряд вчергове вніс зміни до Постанови та розширив перелік підстав для позапланових перевірок бізнесу. Так, до решти підстав було додано проведення позапланових перевірок з метою виконання міжнародних зобов'язань України.

Податкові перевірки

Порядок проведення податкових перевірок регулюється Главою 8 Податкового кодексу України.

Наказом ДПС України від 24 лютого 2022 року № 243-о, виданого на підставі Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» встановлено простій у роботі Державної податкової служби України та її територіальних органах.

У зв'язку із зазначеним та з урахуванням вимог пп. 102.3.2 Податкового кодексу, ДПС повідомила, що проведення перевірок (камеральних, фактичних та документальних), розпочатих до оголошення воєнного стану 24.02.2022 та не завершених станом на останній день місяця, в якому завершиться дія воєнного стану – зупиняється.

Строк проведення всіх перевірок переривається і прийняття додаткових рішень будь-яким контролюючим органом з цього питання – не потрібне.

Водночас, камеральні, документальні, фактичні перевірки, які мали розпочатися з 24.02.2022, однак не були розпочаті, переносяться на останній день місяця, у якому завершиться дія правового режиму воєнного стану.

Перебіг строків, встановлених ст. 86 та ст. 56 Податкового кодексу, зупиняється на період по останній день місяця, у якому завершиться дія правового режиму воєнного стану, введеного Указом.

Така ситуація тривала до прийняття Закону № 2260-ІХ від 12.05.2022. Згідно з прийнятим Законом, з 27.05.2022 відновлено проведення:

- камеральних перевірок;

- документальних позапланових перевірок, за зверненнями платників податків, у разі припинення (реорганізації чи ліквідації), заявлення до відшкодування ПДВ в сумі понад 100 тисяч гривень, документальних позапланових перевірок платників податків, за результатами яких отримано податкову інформацію про порушення платником валютного законодавства в частині дотримання граничних строків;

- фактичних перевірок.

Камеральні податкові перевірки податкових декларацій з ПДВ та уточнюючих розрахунків до них за звітні податкові періоди:

- лютий, березень, квітень, травень 2022 року - розпочинаються на наступний день після 20.07.2022 та завершуються не пізніше 20.09.2022;

- червень, липень 2022 року - розпочинаються на наступний день після 20.08.2022 та завершуються не пізніше 20.10.2022.

Подані уточнюючі розрахунки до податкових декларацій з ПДВ за звітні податкові періоди до лютого 2022 року перевіряються у строк, визначений цим пунктом для звітного періоду, на який припадає день подання такого уточнюючого розрахунку.

Документальні позапланові перевірки під час війни проводяться за умови дотримання під час проведення перевірок безпечного:

- доступу, допуску до територій, приміщень та іншого майна, що використовуються для провадження господарської діяльності та/або є об'єктами оподаткування, або використовуються для отримання доходів (прибутку), або пов'язані з іншими об'єктами оподаткування такими платниками податків;

- доступу, допуску до документів, довідок про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та іншої інформації, пов'язаної з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи, а також фінансової і статистичної звітності у порядку та на підставах, визначених законом;

проведення інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки

Перевірки Держпраці

У перші дні повномасштабної війни більшість Головних управлінь Держпраці у областях повідомили, що у період воєнного стану не проводитимуть, як планові, так і позапланові перевірки, а перевірки, що були розпочаті та не завершені до 24 лютого 2022 року будуть скасовані.

Також, управління Держпраці додали, що не перевірятимуть роботодавців у період війни та не накладатимуть на останніх штрафи за порушення трудового законодавства.

На даний момент, інспектори Держпраці не проводять перевірки, однак бізнес має бути готовим до того, що ці заходи контролю у майбутній перспективі будуть відновлені.

Так, 01 липня 2022 Верховна Рада прийняла в цілому та направила на підпис Президенту законопроект № 7251 від 05.04.2022.

Законопроектом вносяться зміни до Закону «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», серед яких – дозвіл для органів Держпраці здійснювати під час війни позапланові перевірки за додержанням трудового законодавства юридичними особами та фізичними особами, які використовують найману працю. Держпраці також зможе перевіряти роботодавців на предмет виявлення неоформлених працівників та припинення трудових договорів.

Перевірки НБУ

Постановою Правління НБУ від 23 березня 2022 року № 60 Нацбанк зупинив проведення виїзних перевірок у сфері фінансового моніторингу, дотримання валютного та санкційного законодавства, які передбачені Положенням, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 30 червня 2020 року № 90.

Національний банк на період дії воєнного стану здійснюватиме лише безвиїзний нагляд у сфері фінансового моніторингу, валютного нагляду, нагляду з питань реалізації та моніторингу ефективності персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій).

Постанова набрала чинності 24 березня 2022 року та діятиме на період дії Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні".

На завершення додаємо, що в умовах війни бізнес продовжує працювати та підтримувати українську економіку. Це в свою чергу зумовлює необхідність держави, хоч і поверхнево, однак контролювати таку діяльність.

Попри те, що більшість перевірок під час воєнного стану не проводяться, радимо бізнесу дотримуватись відповідного законодавства, а також правил і рекомендацій, які надає держава.

Адже після перемоги України, всі заходи державного нагляду і контролю будуть відновлені, і у випадку виявлення порушень з боку суб'єкта господарювання, до останнього будуть застосовані заходи відповідальності.


14 ЛИПНЯ / 2022

Автор: Мар'яна Городечна


КОНТАКТИ
+38 (097) 6727 032
office@akpartners.com.ua
місто Львів, вул. Шота Руставелі, 1
Close
Замовити дзвінок
Конфіденційність гарантовано!