Спадкування права постійного користування чи довічного успадковуваного володіння
земельною ділянкою
Питання спадкування земельних ділянок є актуальним на сьогодні, адже постійні зміни у земельному законодавстві викликають ряд запитань пов'язаних із можливістю успадкувати право постійного користування земельною ділянкою чи право довічного успадковуваного володіння.

Відразу треба зауважити, що ці права не є тотожними та зумовлюють настання різних правових наслідків після смерті особи, якій вони були надані.
Право постійного користування

Згідно Земельного кодексу 1992 року громадянам України надавались земельні ділянки для ведення селянського (фермерського) господарства (СФГ). На підтвердження такого права видавалися державні акти на право постійного користування землею. Наявність земельної ділянки була основною умовою для створення СФГ.

Нещодавно Верховний Суд поставив крапку у вирішенні питання щодо спадкування земельної ділянки наданої засновнику для створення СФГ.

Так, з моменту створення СФГ відбувається фактична заміна постійного землекористувача, обов`язки якого переходять до фермерського господарства в день його державної реєстрації. Тобто право постійного користування земельної ділянки переходить від його засновника до фермерського господарства.

Відповідно земельна ділянка не входить до спадкової маси, а у випадку смерті засновника (члена) СФГ, його спадкоємці мають право на спадкування цього господарства (прав засновника, члена).

Цікавим є положення Закону про обіг земель сільськогосподарського призначення, що дозволяє саме громадянам України, а не фермерськогому господарству, яким належить право постійного користування земельною ділянкою для ведення СФГ викупити таку ділянку у власність із розстрочкою платежу до 10 років. Ціна викупу дорівнює нормативній грошовій оцінці земельної ділянки, а право власності переходить до покупця після сплати першого платежу. Таке ж право мають особи, яким належить право довічного успадковуваного володіння.

Довічне успадковуване володіння

Земельний кодекс УРСР закріплював таку форму володіння землею, як довічне успадковуване володіння. У зв'язку із земельною реформою, новий Земельний кодекс 1992 року уже не передбачав такого права. Впровадження приватної форми власності не вплинуло на право особи користуватись раніше наданою їй земельною ділянкою, а положення закону, яке закріплювало обов'язок переоформити право довічного успадковуваного володіння на право власності чи оренди було визнано неконституційним.

Таким чином, особа, яка володіє земельною ділянкою на праві довічного успадковуваного володіння не може бути позбавлена цього права.

Згідно норм чинного цивільного законодавства до складу спадщини входять усі права та обов'язки спадкодавця, за винятком тих, що нерозривно з ним пов'язані.

Отже, право довічного успадковуваного володіння не припиняється із смертю особи, якій це право було надане та спадкується на загальних підставах.

Після отримання свідоцтва про право на спадщину, виникає друге питання – як переоформити право довічного успадковуваного володіння на право власності.

Спочатку потрібно розробити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Технічна документація розробляється на замовлення відповідною землевпорядною організацією. Після реєстрації земельної ділянки в Державному земельному кадастрі потрібно отримати рішення відповідного органу місцевого самоврядування або органу виконавчої влади про затвердження технічної документації та передачу земельної ділянки у власність або вмотивоване рішення про відмову.

Вказане рішення приймається протягом 1 місяця з дня отримання документів та є підставою для реєстрації права власності на земельну ділянку у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Замість висновку

З 01 липня 2021 року скасовується мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення. У зв'язку з цим серед постійних землекористувачів ходять чутки, що потрібно обов'язково переоформити право власності.

Однак, особи, які мають державні акти на земельну ділянку, що посвідчує право постійного користування чи довічного успадковуваного володіння можуть надалі безперешкодно користуватись наданою їм земельною ділянкою, адже вказане право вони набули згідно чинного на той час законодавства. Але все ж таки радимо оформити право власності на земельну ділянку, адже це дозволить уникнути можливих земельних спорів чи навіть рейдерського захоплення ділянки.

Що стосується обов'язку оформлення права власності на земельну ділянку, то він поширюється на власника невитребуваної земельної частки (паю) або на його спадкоємця. Строк для виконання обов'язку до 1 січня 2025 року, інакше власник вважатиметься таким, що відмовився від одержання земельної ділянки.

23 ЛИПНЯ/ 2021

Автор: Юлія Шарабар

КОНТАКТИ
+38 (097) 6727 032
office@akpartners.com.ua
місто Львів, вул. Шота Руставелі, 1
Close
Замовити дзвінок
Конфіденційність гарантовано!